* За пръв път ще бъде показан оригиналният документ (грамота), който е бил вграден в основите на паметника
Предстоящо

ГРАМОТАТА беше открита през 2013 г. от музейни специалисти; анализът и реставрацията й са финансирани от музея и бяха извършени в лаборатория в София.
Написана върху фина копринена материя, с туш, вероятно грамотата е била поставена в метална капсула. Практиката по това време е да се използват за целта гилзи от оръжейни снаряди.
ПРЕОТКРИВАНЕТО на документа провокира музейните хора да разкажат кратката история на Войнишкия паметник - един от символите на модерното градско развитие на Троян. Съграждането на паметника е част от оформяне на модерния облик на града. Това не е просто нещо от камък, а материализиран израз на признателността към съгражданите ни, пожертвали се за големия национален идеал – освобождението на всички земи, в които живеят българи. С акта на издигането на Войнишкия паметник малкият Троян показва на света своята цивилизованост. Паметният знак трябва да стане обединително място за новия живот на троянци, това е идеята. И той е точно такова място в продължение на две десетилетия.

събитието в Музея на занаятите, ще научите, че още по онова време има разногласия за паметника, как е изглеждало случилото се в Троян през погледа на комшиите от Ловеч, кой е големият дарител, кои са личностите, осъществили това голямо дело. В деня на националния ни празник Музеят на занаятите ще постави и началото на дарителска кампания за събиране на средства за реставрация на три икони, рисувани през 60-те години на 19. век от най-забележителния възрожденски иконописец от Троянския край Пенчо Хаджинайденов.
Музей на занаятите - Троян